خدمات جامع مهندسی

طراحی نظارت و اجرا

گروه ما دارای مجموعه ای از مهندسین و متخصصین است که دامنه ی وسیعی از خدمات حرفه ای را در زمینه طراحی نظارت و اجرا ارائه می نماید.

گروه معماری:
یک ساختمان ایده‌آل استفاده کنندگان خود را به حیرت در می آورد تا هویت خویش را به آنان اثبات نماید. مجموعه ای از زیبایی ، چشم نوازی ، راحتی ، آرامش و سلامتی ارزشی است که یک طراحی خوب برای مشتریان ما به ارمغان می آورد.
-ارائه زیباترین طرح معماری هماهنگ با الگوهای روز دنیا و بافت شهری
-تامین پارکینگ بیشتر
-حذف ستون اضافه با محاسبات تیم سازه
-طراحی حرفه ای انواع ویلا
-طراحی نما و دکوراسیون داخلی مطابق با نیاز مشتریان
-طراحی محوطه ، لابی ، استخر و سالن اجتماعات و …

 

گروه سازه:

اهداف گروه طراحی سازه ما ایجاد سازه هایی مقاوم و در عین حال اقتصادی همراه با تکنولوژی های جدید این بخش برای مشتریان ما می باشد . مهندسان ما با استفاده از آخرین نرم افزارها و آیین نامه های معتبر جهانی در تلاش هستند تا با بهترین کیفیت و در عالی ترین سطح ، پروژه های ساختمانی را آنالیز و طراحی نمایند.
محاسبات بهینه سازه و به همراه نقشه های کاملا اجرایی و دفترچه محاسبات ،چک لیست زلزله ، سازه نگهبان ، چک لیست مشخصات فنی ساختمان
-ارائه اقتصادی ترین طرح محاسباتی
-ارائه نقشه های کاملا اجرایی
-ارائه دفترچه محاسبات ،چک لیست زلزله ، سازه نگهبان ، چک لیست مشخصات فنی ساختمان
-طراحی با استفاده از سیستمها و مصالح روز دنیا
-ارائه لیستوفر و ریز متره به منطور آگاهی از میزان مصالح مورد نیاز
-طراحی و محاسبه انواع سازه های بتنی ، فلزی و ترکیبی
-طراحی و محاسبه انواع سازه های صنعتی ( سوله )
-طراحی و محاسبه انواع سازه های پیچ و مهره ای
-طراحی و محاسبه انواع سازه های پیش تنیده و پس تنیده

 

مدیریت پروژه ساختمان

مقدمه

مدیریت پروژه ساختمان – اگر شما به تازگی وارد دنیای مدیریت پروژه ساختمان شده اید، این مقاله کمک خوبی برای شما است تا  از اصول اولیه مدیریت، قوانین اصلی بودجه بندی، تامین مالی، سازماندهی، برنامه ریزی، تناقض ها و مشکلات قانونی آگاهی کسب کنید. مدیریت پروژه های ساختمانی و تاسیساتی مسئولیت های یک مدیر پروژه سنتی را با مهارت ها و تخصص های صنعت ساختمانی و تاسیساتی درمی آمیزد. از آنجاییکه پروژه های ساختمانی همواره در حال تغییر هستند، یک مدیر پروژه موفق بایستی طیف وسیعی از مهارت ها و توانایی های بی شمار برای مدیریت گروه ها و پروژه های متنوع را در اختیار داشته باشد. مدیریت پروژه ساختمان یک حوزه کاری پیچیده ای تلقی می شوند که مستلزم دارا بودن دانش در حیطه های مختلفی مانند تامین مالی، واسطه گری، قانون، کسب و کار و الی آخر است.

مدیریت پروژه ساختمان

مدیریت پروژه ساخت و ساز چیست؟

موسسه مدیریت پروژه، مدیریت پروژه را اینگونه توصیف می کند: هنر هدایت و هماهنگ سازی منابع انسانی و مادی در سراسر طول عمر یک پروژه از طریق تکنیک های مدیریت مدرن برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در خصوص حوزه اجرایی، هزینه، زمان، کیفیت و اهداف مشارکتی.

به طور دقیق تر تمرکز مدیریت پروژه ساختمان را در زمینه فاکتورهایی از قبیل برنامه ریزی، هماهنگ سازی و کنترل وظایف مختلف است. این وظایف ممکن است شامل انواع مختلفی از پروژه های ساخت و سازی در زمینه های کشاورزی، مسکونی (اجرای بنا و تاسیسات مکانیکی و برقی)، تجاری، نهادی، صنعتی، مدنی و محیط زیستی باشد. مدیریت پروژه  ساختمان دربرگیرنده وظایف پیچیده ای است که از یک پروژه به پروژه بعدی تغییرات چشمگیری داشته و نیازمند مهارت هایی مانند ارتباطات موثر، دانش فرآیند ساختمانی و قدرت حل مسئله است. 

نقش یک مدیر پروژه در مدیریت ساخت و ساز

مدیران پروژه ساختمانی و تاسیساتی تلاش می کنند تا پروژه طبق برنامه پیش رود. آنان به نحوی پروژه را مدیریت می کنند که سر موعد و طبق بودجه تکمیل شده و با نظارت بر تیم کاری اطمینان حاصل می کنند که کلیه مراحل اجرای ساخت و ساز مطابق با کدها، دستورالعمل ها و آیین نامه ها، طرح ها و مشخصات ساختمانی پیش رفته باشد. علاوه بر این آنها در موظف به تعیین حوزه، بودجه و برنامه زمانی، انتخاب پیمانکاران فرعی و کارگران، توسعه استراتژی ارتباطات برای حل تناقضات و موارد دیگر هستند.

مدیریت پروژه ساختمان

بنا بر بیانیه صادر شده از انجمن مدیریت ساخت و ساز آمریکا، 120 مسئولیت رایج یک مدیر پروژه ساختمانی و تاسیساتی در هفت دسته خلاصه می شود:

 • برنامه ریزی مدیریت پروژه ساختمان
 • مدیریت هزینه
 • مدیریت زمان
 • مدیریت کیفیت
 • مدیریت قرارداد
 • مدیریت ایمنی
 • اعمال حرفه ای مدیریت ساخت و ساز (یعنی مدیریت تیم پروژه، تعیین نقش ها، مسئولیت ها و غیره).

نقش یک پیمانکار در مدیریت ساخت و ساز

پس از اینکه مرحله طراحی ساخت و ساز به اتمام می رسد، مدیر پروژه از طریق روند مناقضه، پیمانکارانی را برای پروژه برمی گزیند. پیمانکاران از طریق یکی از سه روش کم ترین مبلغ پیشنهادی، بالاترین ارزش و براساس صلاحیت انتخاب می شوند.

پیمانکاران باید بتوانند از پس کارهایی مانند ایمنی عمومی، مدیریت زمان، مدیریت هزینه، مدیریت کیفیت، تصمیم گیری، محاسبات، طراحی ها و منابع انسانی برآیند.

چگونگی اتخاذ یک پروژه مدیریت ساخت و ساز

مالک پروژه به منظور جلب مناقضه، اطلاعات پروژه خود را با گروه بزرگی متشکل از پیمانکاران، پیمانکاران عمومی یا پیمانکاران فرعی به اشتراک می گذارد. شروع این فرآیند با برآورد هزینه برای طرح ها و مصالح اولیه انجام می شود تا مالک پروژه بداند چه مقدار هزینه باید برای پیمانکار صرف کند تا پروژه به اتمام برسد.

به طور کلی دو نوع مناقضه وجود دارد:

مناقضه باز: برای پروژههای عمومی استفاده شده و معمولاً به وسیله تبلیغات ترویج داده می شود. یک مناقضه باز از تمام پیمانکاران می خواهد تا مبلغ پیشنهادی خود را ارائه دهند.

مناقضه بسته: مخصوص پروژه های خصوصی است. مالک تنها از تعدادی پیمانکار درخواست می کند تا مبلغ پیشنهادی خود را اعلام کنند.

سپس زمانیکه مالک از تمام مبالغ پیشنهادی برای پروژه مطلع می شود، از طریق روش های زیر پیمانکار خود را انتخاب می کند:

کمترین مبلغ پیشنهادی: این روش بر هزینه پروژه متمرکز است. پیمانکاران کمترین مبلغ پیشنهادی خود برای تکمیل پروژه را اعلام کرده و مالک آن پیمانکاری که کمترین مبلغ پیشنهادی را اعلام کرده است گزینش می کند.

براساس صلاحیت: در این روش پیمانکار تنها براساس صلاحیتش انتخاب می شود. مالک با پیمانکار در مورد مواردی مانند تجربه وی، طرح های مدیریتی، سازماندهی پروژه و بودجه و عملکرد دستور کار مصاحبه می کند.

بالاترین ارزش: مالک با تلفیق هزینه و صلاحیت، پیمانکاری که بهترین مبلغ پیشنهادی را ارائه داده و همچنین بیشترین صلاحیت را داراست، برمی گزیند.

و در نهایت پس از آنکه مالک پیمانکار خود را انتخاب کرد، براساس یکی از چهار نوع پرداخت متفاوت زیر قرارداد خواهند بست:

مبلغ مقطوع: این رایج ترین نوع قرارداد است. پیمانکار و مالک توافق می کنند که کل هزینه پروژه چه در صورت شکست و یا پیروزی پروژه یکجا پرداخت شود.

هزینه به علاوه حق الزحمه: مالک کل هزینه بعلاوه درصد ثابتی از حق الزحمه را به پیمانکار پرداخت می کند. این نوع قرارداد برای پیمانکار بسیار سودبخش است.

تضمین حداکثر قیمت: این نوع قرارداد همانند قرارداد هزینه بعلاوه حق الزحمه می باشد با این تفاوت که قیمت کلی و حق الزحمه فراتر از سقف ثابتی نخواهد رفت.

قیمت واحد: زمانی این قرارداد انتخاب می شود که هر دو طرف نمی توانند هزینه کلی را از قبل تخمین بزنند. مالک یک هزینه واحد مشخصی را برای محدود کردن مصارف اضافی تعیین می کند.

 

مدیریت پروژه ساختمان

مدل های کسب و کار برای پروژه های ساخت و ساز

دو نوع مدل کسب و کار در صنعت ساخت و ساز مشاهده می شود:

قراردادهای طراحی، مناقضه، ساخت: این معروف ترین مدل مدیریت ساخت و ساز بوده که در آن مالک پس از اتمام مرحله طراحی توسط یک معمار و یا یک مهندس پیمانکار خود را انتخاب می کند.

قراردادهای طراحی-ساخت: این مدل با مدل بالا در تضاد است. در این مدل مراحل طراحی و ساخت و ساز توسط یک شخص انجام می شود. این مدل برای کاهش زمان تکمیل پروژه استفاده می شود زیرا می توان طراحی و ساخت و ساز را در یک زمان انجام داد. 

قوانین و رویه های مدیریت پروژه

به محض اتمام فرآیند مناقضه، مرحله ساخت و ساز آغاز می شود. اگرچه مراحل یک پروژه ساخت و ساز با مدیریت پروژه سنتی متفاوت است اما باز هم هر دو پیرو قوانین بی شمار یکسانی هستند:

تمام مدیران پروژه ساخت و ساز بایستی از 5 مرحله مدیریت پروژه که توسط موسسه مدیریت پروژه تثبیت شده است، آگاه باشند:

 • آغاز: در آغاز یک پروژه، فرد باید یک مورد کسب و کار را ایجاد و ارزیابی کند تا بفهمد آیا این پروژه امکان پذیر و انجام پذیر هست یا خیر. وقتی تمام طرفین با پیش بردن پروژه موافق اند، یک پروژه یا یک سند آغاز پروژه (PID) ایجاد می شود که دربرگیرنده نیازهای کسب و کار است.
 • برنامه ریزی: در مرحله بعدی، تیم پروژه یک نقشه راه برای تمام افراد دخیل در پروژه لحاظ می کند. در این مرحله مدیر پروژه یک طرح مدیریتی و یک سند رسمی و تصویب شده برای اجرا و کنترل پروژه ارائه می دهد. این سند، دامنه، هزینه و برنامه زمانی را نشان می دهد.
 • اجرا: در این مرحله کار شروع می شود. پس از اولین جلسه، تیم پروژه منابع را تعیین، برنامه های مدیریت پروژه را آغاز و سیستم های ردیابی را نصب کرده، سپس آغاز به انجام وظایف، بروزرسانی برنامه های زمانی پروژه و اصلاح طرح پروژه می کند.
 • عملکرد و نظارت: معمولاً مرحله نظارت با مرحله اجرا در یک زمان اتفاق می افتد. هدف اصلی این مرحله سنجش عملکرد و پیشرفت پروژه براساس طرح مدیریت است.
 • خاتمه: این آخرین مرحله بوده و نشان دهنده تکمیل پروژه است. گاهی اوقات مدیران پروژه یک جلسه را به ارزیابی آنچه در پروژه درست پیش رفته است و همچنین معایب رخ داده، اختصاص می دهند. سپس تیم پروژه لیستی از کارهایی که تکمیل نشده است تهیه کرده، بودجه نهایی را تخمین زده و گزارش پروژه را ارائه می دهد.