سازه آماج دک

سیستم مورد ارائه با نام آماج دک ، سیستم دال ضخیم فوق سبک از نوع دال دوطرفه مشبک است. این سیستم به روزترین سیستم سازه ای با قابلیت های فراوانی است و دارای ثبت اختراع و ثبت برند از مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مورد تایید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

1- سیستم سقف آماج دک

آماج دک سیستم دال ضخیم فوق سبک است که در رده دال های دوطرفه مشبک (Waffle) قرار می‌گیرد. نوارهای طراحی در سیستم آماج دک تیرچه های I  شکل متعامدی هستند که به جهت سختی و صلبیت بالایی که دارند قادر به باربری در دهانه های بلند تا 14 مترو بیشتر هستند و دارای کنترل مناسب خیز و ارتعاش در این دهانه ها هستند.

در این سیستم افزایش ارتفاع دال تو پر و حذف غیر سازه ای ناحیه کششی دال، موجب افزایش سختی و کاهش وزن سقف شده است. همچنین طرز آرماتوربندی به گونه ای است که میلگردهای بالا روی بلوک قرار گرفته و میلگردهای پایین بین بلوک جایگذاری می‌شوند. قابل ذکر است که سقف آماج دک نسبت به سازه های رایج مثل تیرچه بلوک و یوبوت به مراتب سبک تر و اقتصادی تر است.

شرکت مهندسی مبناساز با بهره گیری از افراد متخصص و مجرب قادر است در راستای خدمات نوین و برتر،شرایط معماری، سازه ای، فنی، اقتصادی و اجرایی را بررسی کند و با در نظر گرفتن همه جوانب استراتژیک پروژه ایده آل ترین طرح ها را ارائه نماید.

شرکت ساختمانی مبناساز

2- ساختار آماج دک

1-2- بلوک کامل

بلوک آماج دک محصول پلیمری با پایه پروپلین است که با هدف سبک سازی دال ها طراحی شده است. این بلوک در برابر فشار و ضربه تحمل بالایی داشته و در هنگام جابجایی و اجرا آسیبی به  آن وارد نمی شود.

بلوک ها تو خالی هستند و عملا فضایی با هوای مرده به صورت مدفون در جداره سقف ایجاد می کند که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایش و سرمایش ، باعث ایجاد عایق صوت به میزان 30 درصد خواهد شد.

بلوک مکعبی شکل با ابعاد 24*50*50 بوده و جهت استفاده در سطوح عادی سقف استفاده می گردد. ابعاد بلوک به گونه ایست که پس از بتن ریزی و محاط شدن در بتن مقاومت بلوک افزایش یافته و علی رغم غیرسازه ای بودن و دخیل نشدن در محاسبات رفتار کاملا سازه ای از خود نشان می دهد.

وزن بلوک بسیار سبک بوده و به راحتی قابل حمل و نصب می باشد. تعبیه شیار کناربلوک به گونه ای است که با قرار گیری اسپیسر در آن بلوک در امتداد عرضی و طولی کاملا در محل خود ثابت می ماند و عملا خطای اجرایی در حین پروژه رخ نخواهد داد. نصب بلوک ها با دقت و سرعت انجام خواهد شد و بازرسی آن ساده خواهد بود و توسط هر نیروی غیر متخصص قابل اجرا است.

طراحی ساختار بلوک ها به گونه ایست که با تعبیه شیارها و برجستگی های مناسب نشیمن آرماتورهای فوقانی به سادگی فراهم شده و کاور بتن شبکه فوقانی تامین گردد.

وزن هر متر مربع آماج دک برابر 2 کیلوگرم است.

ارتفاع بلوک ها با توجه به دهانه و کاربری ساختمان قابل تغییر بوده و این امر باعث می گردد که سقف آماج دک برای هر دهانه ای قابل استفاده باشد.

2-2- نیم بلوک

با همان خصوصیات جنسی و کارایی بلوک کامل و جهت بلوک گذاری انتهای کار یا برای لبه های منحنی و زاویه دار سقف و … استفاده می‌شود.

3-2- فاصله دهنده ( Spacer )

اسپیسر برای ایجاد فاصله بین بلوک ها و نگه داشتن آنها در فواصل یکسان به کار می رود و موجب می گردد بلوک ها به صورت ثابت در امتدادهای عرضی و طولی در جای خود ثابت بمانند تا چیدمان بلوک ساده تر صورت پذیرد.

4-2- سنجاقی

از سنجاقی استفاده می گردد تا اینکه :

  • میلگردهای بالا و پایین و در نتیجه کل سقف به صورت یکپارچه عمل کنند.
  • با نگه داشتن میلگرد پایینی کاور بتن رعایت گردد.
  • کمی از نیروی برشی تامین شود.

با توجه به مقطع سازه ای تیرچه های متعامد و عدم لزوم حرکت افقی زیاد بتن ، ابعاد بلوک ها به میزان حداکثر ممکن در نظر گرفته شده که نتیجه آن کاهش بتن مصرفی و کاهش وزن سازه ای سقف نسبت به سازه های مشابه است.

سادگی اجرا به گونه ایست که با قرار گرفتن بلوک ها روی قالب و آرماتور بندی شبکه فوقانی، بتن ریزی بدون ریسک بالا آمدگی بلوک ها و با سرعت زیاد تنها در یک مرحله انجام می‌گیرد.